Cameron Ballet Academy 2019 Timetable
 
  • Monday
  • Tuesday
  • Wednesday
  • Thursday
  • Friday
  • Saturday
Monday - Mrs Jill Arkley
   
Monday - Ms Jessica Opacic (Daniels) MON_TABLE
Hobsonville Community Hall 
   
Hobsonville Community Hall
3.30pm
Magical Movement
   
7.15pm 
Advanced F/1
4.00pm
Primary
   
8.30pm
Azaria
4.45pm
Grade 1
   
9.00pm
Finish
5.30pm
Finish
       
   
   
   
   
   
   
   
CBA Advanced Foundation, 1 and 2 students may attend the following classes at the Ponsonby School of Dance, and these classes are included in the CBA membership
Monday
Tuesday
 
Ponsonby School of Dance studios
Ponsonby School of Dance studios
 
TBC
Advanced 2
TBC
Advanced 1  
Finish
TBC
Finish  
     
 
 
 
Mrs Jill Arkley
Hobsonville Community Hall
3.30pm
Pre-Primary
4.00pm
Grade 2
5.00pm
Grade 3
6.00pm
Intermediate
7.00pm
Finish
CBA Advanced Foundation, 1 and 2 students may attend the following classes at the Ponsonby School of Dance, and these classes are included in the CBA membership
Monday
Tuesday 
Ponsonby School of Dance studios
Ponsonby School of Dance studios
TBC
Advanced 2
TBC
Advanced 1
Finish
TBC
Finish
Advanced students may attend any of the classes from Intermediate level and above for warm up and/or extra conditioning
 
 
             
Wednesday - Mrs Jill Arkley
Wednesday - Mrs Chrissy Cameron
Hobsonville Community Hall
Hobsonville Primary School Hall
3.45pm
Grade 1
3.45pm
Sabrina
4.30pm
Grade 2
4.15pm
April 
5.30pm
Grade 3
4.45pm
Grade 4
6.30pm
Intermediate Foundation
5.45pm
Progressing Ballet Technique (G4-Int F)
7.30pm
Finish
6.15pm
Grade 5
7.15pm
Advanced 1 and 2  
 
9.00pm
Finish
 
Wednesday - Ms Tyler Johnston
     
Royal Road Primary School
   
3.45pm
Olivia
4.15pm
Saskia
4.45pm
Yolanda
5.15pm
Level 4 Contemporary
 
6.15pm
Intermed/Adv F (allegro/studies/free ench)
         
7.15pm
Finish
       
             
Thursday - Ms Chrissy Cameron
Thursday - Ms Hannah Marriott
 
Hobsonville Community Hall
Marina View School Hall
 
2.45pm
Summer
6.00pm
Contemporary Level 2/3  (L1 class from 2018)
3.15pm
Sienna
6.45pm
Contemporary Level 1 (Preparatory class from 2018)
4.00pm
Seina
7.30pm
Advanced 2
 
4.30pm
Inter Foundation pointe and studies
 
8.45pm
Jane
5.30pm
Progressing Ballet Technique (Int F-Adv)
9.15pm
Finish
 
6.00pm
Discovering Repertoire - L4 (Int-Adv)
 
 
6.45pm
Intermediate
 
 
7.45pm
Advanced 1 (Adv F may extend)
   
8.45pm
Finish
       
           
       
Friday -Ms Tyler Johnston
   
Hobsonville Community Hall
   
3.45pm
Grade 1 
       
4.30pm
Introductory Contemporary & Stretch  - G4/5
     
5.15pm
Intermediate
       
6.15pm
Advanced Foundation (Inters may extend)
     
7.30pm
Level 5/6 Contemporary 
       
8.30pm
Finish/Private lesson
       
           
     
Saturday - Mrs Jill Arkley ARAD
Saturday - Ms Tyler Johnston
Hobsonville Community Hall
Hobsonville Primary School Hall
9.15am
Primary
8.45am
Grade 2
10.00am
Magical Movement
9.45am
Body Conditioning & Junior Performance (7-10yrs)
10.30am
Pre Primary
10.30am
Grade 3
11.00am
Grade 1
11.30am
Intermediate Foundation
11.45am
Primary
12.30pm
Body Conditioning (Grade 4 and above)
12.30pm
Break
1.00pm
Finish
12.45pm
Grade 1
 
1.30pm
Grade 4
 
2.30pm
Grade 5
Saturday - Ms Laura Crawford
 
3.30pm
Finish
Hobsonville Primary School
 
   
1.00pm
Mea
 
1.30pm
Open Contemporary
 
2.30pm
Senior Open Class - Intermediate and above
 
3.45pm
Advanced Troupe
 
4.15pm
Intermediate Troupe (Jnr-Snr, existing from 2018)
4.45pm
Asa
 
5.15pm
Finish